Wystarczy tylko wejść do sklepu czy hurtowni akumulatorów aby przekonać się jaki mamy wybór akumulatorów. Na pierwszy rzut oka widać, że równią się one nie tylko marką. Na co więc zwrócić uwagę aby kupując akumulator dobrze dobrać go do swojego samochodu?
Kupując akumulator należy zwrócić uwagę na kilka parametrów:
Rozmieszczenie biegunów dodatniego i ujemnego w akumulatorze
Rozmieszczenie biegunów w akumulatorze ma znaczenie ze względu na instalację elektryczną samochodu. Jest ona konstruowana w taki sposób, aby kabli w samochodach było jak najmniej. Dlatego ułożenie biegunów akumulatora musi być dopasowane do instalacji elektrycznej u aucie. W przypadku źle dobranego akumulatora może się okazać, że przewody elektryczne będą za krótkie, a akumulator niemożliwy do zamontowania w samochodzie.
Biegunowość oznaczona jest symbolami „P+” lub „L+”.
P+ oznacza, że biegun dodatni znajduje się po prawej stronie akumulatora.
L+ oznacza, że biegun dodatni znajduje się po stronie lewej akumulatora.
Skąd będziemy wiedzieć, która strona akumulatora jest lewa, a która prawa? Najprościej będzie ustawić akumulator przodem do siebie tak, aby jego bieguny znajdowały się bliżej nas.
Pojemność akumulatora
Pojemność akumulatora zależy ona od objętości skokowej jednostki napędowej i jej mocy. Jest ona wyrażana w amperogodzinach. Im większa wartość amperogodzin, tym pojemność akumulatora większa. Do danego modelu samochodu przeznaczony jest akumulator o oznaczonej ściśle pojemności. Pojemność akumulatora określa się biorąc pod uwagę pojemność silnika oraz ilość wyposażenia elektrycznego samochodu.
Jeśli wydaje nam się, że akumulator o największej pojemności będzie najlepszy to jesteśmy w błędzie. Pojemność akumulatora musi być równa lub maksymalnie o 10% większa, niż wartość określona przez producenta samochodu. Jeśli zamontujemy w samochodzie akumulator o za dużej pojemności, to doprowadzi to do ciągłego niedoładowania, a to do skrócenia czasu jego żywotności. Stanie się tak dlatego, że alternator samochodu nie będzie przystosowany do ładowania akumulatora o podwyższonej pojemności.
Napięcie akumulatora
Napięcie akumulatora jest często pomijane przy jego specyfikacji. Jest tak dlatego, że obecnie prawie wszystkie samochody osobowe mają instalację 12 Volt. Zasada jest taka, że akumulator musi posiadać takie samo napięcie, jak instalacja elektryczna samochodu.
Rodzaj zacisków elektrycznych akumulatora (rodzaj klem)
Większość samochodów ma zaciski elektryczne (klemy) okrągłe o znormalizowanych rozmiarach. Średnica klem okrągłych, pasująca do większości samochodów, wynosi 19,5 mm dla dodatniego bieguna a 17,9 mm dla ujemnego bieguna. W samochodach z Azji występują mniejsze klemy – 12,7 mm dla dodatniego bieguna i 11,1 mm dla ujemnego bieguna. Samochody amerykańskie mają klemy przykręcane z boku akumulatora za pomocą śruby. Samochody marki Ford mają klemy w postaci prostokątnej blaszki przykręcanej do płaskiego bieguna.
Stopka akumulatora
Od rodzaju stopki akumulatora zależy sposób jego montażu. Jeśli będzie ona nieodpowiednio dobrana , to umieszczenie akumulatora we właściwym miejscu będzie niemożliwe.
Wymiary akumulatora
Akumulatory mogą być szersze i węższe oraz niższe i wyższe. Jeśli nie sprawdzimy jaki akumulator pasuje do naszego samochodu, to może się okazać, że nie zmieści się on we właściwym sobie miejscu, albo nie będziemy mogli domknąć maski samochodu.
Prąd rozruchowy akumulatora
Prąd rozruchowy to maksymalny prąd, jaki zostanie pobrany przy rozruchu samochodu w temperaturze 18oC. Wartość prądu rozruchowego akumulatora podaje się w amperach (A). Określa go norma EN. Niekiedy można spotkać się z normami SAE lub DIN. Trzeba jednak wiedzieć, że prąd rozruchowy 800 A wg normy EN to nie to samo co 800 A wg DIN czy SAE.
Podobnie jak w przypadku pojemności, również dla prądu rozruchowego zasada „im więcej, tym lepiej” się nie sprawdza. Wartość prądu rozruchowego należy dobrać według zaleceń producenta samochodu. Akumulatory o wysokich wartościach prądu rozruchowego są mniej odporne na negatywne skutki głębokiego rozładowania i odznaczają się mniejszą trwałością. Gdyby zaś prąd rozruchowy byłby zbyt duży, to może doprowadzić to do spalenia rozruszników w samochodach. Warto wiedzieć, że akumulatorów o wyższym prądzie rozruchowym wymagają silniki wysokoprężne.
Aby mieć 100% pewność, że kupiliśmy właściwy akumulator najlepiej będzie wybrać sklep lub hurtownię w której zatrudnieni są fachowcy. Odpowiedzą oni na każde nasze pytanie i pomogą dobrać odpowiednią baterię.
W razie potrzeby wymiany akumulatora w Krośnie zapraszamy do hurtowni akumulatorów STOBAT, która prowadzi również sprzedaż detaliczną . Otrzymasz tu fachową poradę oraz kupisz akumulatory samochodowe marki: varta, bosch, centra, exide, yuasa, fiamm, bars, topla czy powerbat, akumulatory żelowe, akumulatory do motocykli oraz akumulatory do kosiarek.
Akumulatory STOBAT
Sprzedaż detaliczna i hurtowa
KROSNO, ul. Tysiąclecia 22