Jaki wybrać akumulator do motocykla?

W ostatnich latach coraz bardziej popularna stała się turystyka motocyklowa. Pokonywanie dużych odległości na motorze wymaga niezawodnego akumulatora. Biorąc pod uwagę specyfikę użytkowania i jazdy motocykli to najbardziej odpowiednim akumulatorem dla jednośladów będzie akumulator żelowy.

Co to jest akumulator żelowy?

Najkrótsza definicja akumulatora żelowego to, bateria w której elektrolit (kwas siarkowy) ma postać żelu. Substancją powodującą zżelowanie się kwasu siarkowego jest krzemionka. Fakt, że elektrolit w akumulatorze ma postać żelu ma wiele zalet. Przede wszystkim w akumulatorze tym elektrolit nie wyparowuje i nie trzeba go uzupełniać wodą destylowaną. Dlatego też, akumulatory żelowe nazywa się akumulatorami bezobsługowymi. Akumulatory żelowe są odporne na głębokie rozładowania. Nawet kilkumiesięczne pozostawienie akumulatora żelowego bez ładowania nie powoduje samoczynnego rozładowywania, co w przypadku zimowego garażowania motocykla jest ogromnie ważne. Mają one również duży zakres kątów przechyłu i w przeciwieństwie do akumulatorów tradycyjnych nie wymagają stawiania ich w pozycji poziomej (można je montować nawet pod kątem 90o). Akumulatory żelowe są fabrycznie szczelne i nie ma w nich wycieków elektrolitów. Nie trzeba ich czyścić i nie dochodzi do ich zaśniedzenia.

Akumulator żelowy jest technologicznie zaawansowany ale też nie należy do najtańszych akumulatorów.

Akumulatory AGM

Podobne właściwości do akumulatorów żelowych mają akumulatory AMG (ang. Absorbtive Glass Mat). W akumulatorach tych elektrolit połączony jest z włóknem szklanym.

Akumulatory kwasowo-ołowiowe

Nie wszyscy właściciele motocykli potrzebują akumulatora żelowego czy AGM. Jeśli motocykl jest starszym modelem i nie ma dodatkowego wyposażenia takiego jak podgrzewane manetki czy nawigacja, to w zupełności wystarczy mu klasyczny akumulator kwasowo-ołowiowy.

Jeśli potrzebujesz kupić i wymienić akumulator w motocyklu zapraszamy do hurtowni akumulatorów STOBAT, która prowadzi również sprzedaż detaliczną . Tu kupisz akumulatory marki: varta, bosch, centra, exide, yuasa, fiamm, bars, topla czy powerbat.

 

Akumulatory STOBAT
Sprzedaż detaliczna i hurtowa
KROSNO, ul. Tysiąclecia 22