Zasada jest taka, że bilans energetyczny samochodu powinien być stały, to znaczy, że alternator powinien wyprodukować tyle prądu ile zostało go zużyte. Ale wystarczy, że zostawimy samochód na włączonych światłach, zostawimy włączone na noc radio lub niedomknięte drzwi, a okazać się może, że nie uruchommy silnika bez prądu zewnętrznego. Nawet jeśli nasz samochód ma nowy akumulator. Poza tym, wiadomo jest, że jedne samochody nie mają problemów z akumulatorem nawet wiele lat, a inne po pierwszym sezonie zimowym odmawiają nam posłuszeństwa. Problematyczne braki prądu w akumulatorze powstają w wyniku ciągłego niedoładowania, co wynika z nawet drobnych usterek, np. skorodowanego przewodu masowego silnika. Po wtóre, każdy samochód ma inne energetyczne obciążenie (np. w czasie zapotrzebowania na prąd w czasie postoju).
Najczęściej nasze akumulatory rzadko są pełne. Aby nie dotknęła nas przykra sytuacja z brakiem możliwości odpalenia własnego samochodu (a dzieje się to zazwyczaj w najmniej odpowiednim momencie) najlepiej go doładować za pomocą prostownika. Ten rodzaj zapobiegawczej konserwacji akumulatora to z pozoru bardzo prosta czynność. Ale brak odpowiedniej wiedzy i nieostrożność może zakończyć się tym, że będziemy musieli wymienić akumulator.
Warto też znać odpowiedzi na inne, często zadawane pytania, dotyczące ładowania akumulatora.
Czym najlepiej doładować akumulator?
W skrajnej sytuacji dobry będzie każdy prostownik przystosowany do baterii 12-woltowych. Jeśli zadziała, prędzej czy później akumulator naładuje się na tyle, że nasz samochód ruszy miejsca. Jednak dobry prostownik to taki, którym nie tylko pozwoli nam odpalić, ale wydłuży działanie akumulatora.
Jak długo należy ładować akumulator?
Ile godzin akumulator powinien być ładowany zależy od rodzaju prostownika. 14-14,5 V to niewiele. Wystarczy jedynie do podładowania baterii, ale ładowanie do pełna będzie trwało bardzo długo. 15,5-16,5 V pozwoli sprawnie naładować akumulator do pełna.
Czy odkręcanie klemy do ładowania akumulatora jest konieczne?
Zawsze lepiej to zrobić, bo jeśli tego nie zrobimy może się okazać, że dojdzie do usterki. Niektóre prostowniki mają wbudowane układy elektroniczne, które same regulują poziom i zakończenie ładowania akumulatora.
Czy akumulator w trakcie ładowania może wybuchnąć?
Tak, eksplozja akumulatora jest możliwa. Może tak się stać, jeśli nad ładowanym akumulatorem nachylimy się z zapalonym papierosem. W trakcie ładowania akumulatora wytwarza się wybuchowy wodór.
Czy szkodzi akumulatorowi odpalanie auta za pomocą kabli?
Tak. Szkodzi – ale nie zepsuje się ono za pierwszym razem 🙂
Jeśli jednak Twoje wysiłki podładowania akumulatora dają coraz słabsze rezultaty to znak, że należy akumulator kupić nowy. Zapraszamy do hurtowni akumulatorów STOBAT w Krośnie. U nas kupisz każdego rodzaju akumulatory do samochodów, motocykli, kosiarek i łodzi. W sprzedaży mamy takie marki akumulatorów jak, bosch, centra, exide, yuasa, fiamm, bars, topla czy powerbat.
Akumulatory STOBAT
Sprzedaż detaliczna i hurtowa
KROSNO, ul. Tysiąclecia 22