Kierowco – dbaj o swój akumulator jak o siebie samego

„Zaniedbany akumulator na pewno zachowa się zgodnie z prawami Murphy’ego, czyli odmówi nam posłuszeństwa w chwili kiedy najbardziej będzie nam potrzebny”- ostrzega właściciel sklepu z akumulatorami w Krośnie STOBAT. Każdy rozsądny kierowca powinien poznać i przestrzegać 10 zasad, dzięki którym można uniknąć niemiłego zaskoczenia w najmniej odpowiednim momencie, tj. kiedy się bardzo śpieszymy a nasz samochód nie chce odpalić, albo nawet nie da się go otworzyć.

 

1. Akumulator w samochodzie który mało jeździ trzeba regularnie doładowywać

Nowoczesne samochody potrzebują dużo energii na utrzymanie działania wszelkiego rodzaju urządzeń. Jeśli jeździmy samochodem tylko na krótkich trasach lub rzadziej niż raz w tygodniu to alternator nie zdąży odpowiednio doładować akumulatora, który w czasie postoju dodatkowo się rozładowuje. Ciągłe niedoładowanie akumulatora powoduje zasiarczanie jego płyt, a to obniżenie sprawności ogniw i ich przyśpieszone starzenie. Aby do tego nie dopuścić należy doładowywać akumulator, kiedy jego napięcie spadnie poniżej 12,5 wolta.

2. Ładowanie akumulatora powinno odbywać się powoli

Jeśli masz nowoczesny samochód z układem start-stop i systemem odzyskiwania energii to możesz sobie pozwolić na szybkie ładowanie akumulatora. W samochodach z akumulatorami ze standardowymi ogniwami lepiej wybierać ładowanie wolne. Będzie tak, jeśli prąd ładowania nie będzie wyższy niż 1/10 pojemności akumulatora.

3. Nie dopuszczaj go głębokiego rozładowania akumulatora

Głęboko rozładowany akumulator to bateria prawie zupełnie pozbawiona prądu. Dochodzi do tego najczęściej kiedy nie możemy zapalić samochodu i uporczywie przekręcamy kluczyk w stacyjce. Jeśli dojdzie do głębokiego rozładowania akumulatora to może to doprowadzić do jego nieodwracalnego uszkodzenia. Jeśli masz problemy z odpaleniem za pierwszym razem unikaj przeciążeń na starcie, tzn. na czas odpalania silnika wyłącz wszelkie inne urządzenia elektryczne. Należy również zachowywać przerwy pomiędzy ewentualnymi kolejnymi próbami uruchomienia silnika. Głębokie rozładowanie jest szczególnie niebezpieczne na mrozie. W niskich temperaturach elektrolit może zamarznąć i rozerwać obudowę akumulatora, a żrący kwas siarkowy wyleje się na zewnątrz.

4. Kontroluj napięcie i elektrolit w akumulatorze

Prawidłowe napięcie potrzebne do zasilania samochodu powinno wynosić od 13,8 do 14,8 V. Właściwa gęstość elektrolitu powinna oscylować pomiędzy 1,26 a 1,28 g/cm3. Wzrost gęstości elektrolitu uzupełniamy wyłącznie wodą destylowaną.

5. Utrzymuj akumulator w czystości

Osadzający się na obudowie akumulatora brud powoduje szybsze jego rozładowanie. Dzieje się tak dlatego, że warstwa brudu jeśli jest mokra lub co gorzej zachlapana elektrolitem, wywołuje powstawanie tzw. prądów pełzających. Takie prądy płyną po obudowie między bolcami rozładowując akumulator.

6. Dbaj o czystość klem i sprawdzaj zaciski

Zaśniedziałe klemy i słabo skręcone zaciski powodują niedoładowanie akumulatora. Aby dobrze klemy akumulatora najlepiej jest go wyjąć. Klemy odłączamy a wszystkie styki dokładnie czyścimy najdrobniejszym papierem ściernym lub szczotką do klem. Przeszorowane złącza dobrze jest posmarować smarem do styków, tzw. elektrosolem lub wazeliną techniczną. Można też użyć specjalnych środków chemicznych, które usunąć najdrobniejsze zabrudzenia aby przywrócić właściwy przepływ prądu. Wkładając akumulator pamiętajmy aby zaciski przykręcić mocno i starannie.

7. Akumulator montuj do samochodu tak aby był on w nim osadzony stabilnie

Wszelkie drgania i wstrząsy powstałe w czasie jazdy mogą spowodować zerwanie mocowań płyt akumulatora. Dochodzi wówczas do wewnętrznego zwarcia i wyładowania akumulatora.

8. Sprawdzaj instalację i alternator

Akumulatorowi tak samo szkodzi niedoładowanie jak i przeładowanie. Kiedy wada regulatora napięcia doprowadzi do jego wzrostu napięcia 14,4 wolta dochodzi do szybkiego rozładowania akumulatora. Przy źle pracującym alternatorze żywot nawet najlepszego akumulatora ulegnie kilkakrotnemu skróceniu.

9. Uwaga na samochodowych złodziei prądu

Kiedy cały czas wydaje Ci się, że prąd w Twoim samochodzie kończy się zbyt szybko, sprawdź czy nie pobierają go np. autoalarm czy niefabryczne radio. Jeżeli w czasie jazdy masz jednocześnie włączone światła, radio, wycieraczki, ogrzewanie tylnej szyby, nadmuch, GPS i ładujesz dodatkowo telefon to Twój akumulator na pewno dojedzie niedoładowany.

10. Akumulator należy zawsze dobierać do samochodu

Każdy samochód ma określoną przez producenta pojemność akumulatora. Zamontowanie akumulatora o mniejszej pojemności doprowadzi do problemów wynikających z braku energii. Standardowe akumulatory samochodowe wystarczają zwykle na 4-6 lat prawidłowego użytkowania. Dopóki akumulator jest sprawny nie mamy kłopotów, ale problem pojawia się konieczność wymiany akumulatora. W takiej sytuacji wybieraj zawsze renomowane sklepy z akumulatorami znanych marek, takich jak: varta, bosch, centra, exide, yuasa, fiamm, bars, topla czy powerbat .

Sklep z akumulatorami STOBAT w Krośnie prowadzi sprzedaż hurtową i detaliczną markowych akumulatorów samochodowych, akumulatorów motocyklowych, akumulatorów żelowych i akumulatorów do kosiarek.

Akumulatory STOBAT
Sprzedaż detaliczna i hurtowa
KROSNO, ul. Tysiąclecia 22